Cena
-
od
do
Jaka witamina D3 dla wegan i wegetarian?
Kwasy omega-3 - jakie wybrać, by sięgnąć po zdrowie?
Co na mocne kości? Wybieramy skuteczny suplement na kości
Ból kolan po treningu – jak mu zapobiegać i jak sobie z nim radzić?
Witamina C – właściwości zdrowotne, o których nie wszyscy wiedzą
Dlaczego rośliny są zielone?
Rośliny, a przynajmniej ich przeważająca większość, zielony kolor liści i owoców zawdzięczają chlorofilowi – organicznemu związkowi chemicznemu występującemu w chloroplastach, czyli komórkach roślinnych. To właśnie dzięki niemu sałata, szpinak, jarmuż, liście kapusty oraz inne warzywa i owoce posiadają tak intensywną, charakterystyczną barwę. Związek ten występuje również w algach. Najwięcej jest go w glonach (chlorella) oraz sinicach (spirulina). Obecny jest zatem we wszystkich roślinach i organizmach przeprowadzających fotosyntezę. To właśnie dzięki niemu natura jest tak soczyście zielona.
Udział w procesie fotosyntezy i nie tylko: właściwości chlorofilu
Chlorofil jest bardzo istotny dla właściwego funkcjonowania roślin – bierze udział w procesie fotosyntezy. Podczas przechwytywania światła przyczynia się do zamiany materii nieorganicznej w związki organiczne pożywne dla roślin. Z jego właściwości korzystają jednak nie tylko rośliny, ale także ludzie. Związek ten znajduje zastosowanie jako zielony barwnik spożywczy oraz kosmetyczny. Używany jest do produkcji gotowych zup, sosów oraz napojów, a także takich preparatów kosmetycznych, jak płyny do płukania ust, balsamy do ciała, kremy czy mydła. Warto również wspomnieć, że dobrze rozpuszcza się w wodzie oraz łączy z tłuszczami.
Jak stosować chlorofil w codziennej diecie?
Chlorofil dostarczany jest do organizmu najczęściej w postaci zielonych warzyw liściastych. Spore jego ilości występują m.in. w szpinaku, jarmużu, sałacie i kapuście, ale nie tylko. Do zielonych produktów spożywczych z zielonym barwnikiem należą również m.in.: zielona papryka, brukselka, brokuł, kiwi czy zielone jabłka. Zioła oraz młode zboża to kolejna grupa produktów, z których można pozyskiwać chlorofil. Jak już wspomnieliśmy, związek ten dobrze rozpuszcza się w tłuszczach i wodzie. Stąd też do wszelkiego typu świeżych zielonych sałatek można dodawać odrobinę oleju, natomiast z zielonych warzyw i owoców przygotowuje pożywne soki, koktajle oraz przeciery.
Zielony barwnik roślin stanowi składnik suplementów diety o działaniu oczyszczającym, przeciwzapalnym lub regeneracyjnym. Używany jest do produkcji napojów, tabletek oraz proszków, w skład których wchodzą rośliny z dużą ilością tego barwnika. To przede wszystkim lucerna, ale także młody jęczmień oraz spirulina pochodząca z sinic. Chlorofil cieszy się popularnością wśród osób prowadzących zdrowy tryb życia, chcących dostarczyć do organizmu roślinne substancje odżywcze oraz mikroelementy występujące w zielonych roślinach wchodzących w skład suplementów diety.
Wygodna forma suplementów diety – napoje, kapsułki, proszki przeznaczone do połączenia z wodą – pozwala na spożywanie chlorofilu na co dzień jako zamiennika zielonych warzyw oraz owoców. Jest to alternatywa zwłaszcza dla osób, które nieszczególnie gustują w świeżych produktach pochodzenia roślinnego, a także poszukujących szybkiego sposobu na to, aby uzupełnić codzienną dietę o mikroelementy występujące w zielonych produktach spożywczych. Sproszkowany młody jęczmień można dodawać do codziennych posiłków, takich jak koktajle, zupy, jogurty, gotowane warzywa czy płatki owsiane lub po prostu połączyć z wodą i wypić. W skład suplementów diety powstałych na bazie tego związku chemicznego mogą wchodzić również inne dodatkowe substancje wpływające na walory smakowe produktów. Mowa tu m.in. o olejkach eterycznych, np. miętowym.
Zamknięte opakowanie z zielonym barwnikiem należy przechowywać w chłodnym i ciemnym miejscu, a po otwarciu przełożyć do lodówki. Odpowiednia temperatura: poniżej 30 stopni Celsjusza.
Przeciwwskazania do spożywania chlorofilu
Spożywanie suplementów diety z chlorofilem powinny ograniczyć osoby, u których stwierdzono nadwrażliwość na którykolwiek ze składników wybranego preparatu. Kobiety w ciąży oraz karmiące piersią przed sięgnięciem po zielony barwnik roślinny w postaci płynu, proszku lub kapsułki powinny natomiast skonsultować się z lekarzem. Przy normalnym stosowaniu nie należy przekraczać zalecanej dawki spożycia w ciągu dnia.