Bezpieczna suplementacja – kiedy warto sięgnąć po suplementy diety?

Bezpieczna suplementacja – kiedy warto sięgnąć po suplementy diety?

Sprzedaż suplementów diety rośnie z roku na rok. Jednocześnie zauważalny jest trend, promowany przez coraz więcej osób, by unikać stosowania wszelkich leków, wyrobów medycznych oraz suplementów diety. Czy suplementacja jest więc niezbędnym elementem profilaktyki zdrowotnej? Czy jest bezpieczna dla naszego zdrowia? Kiedy warto sięgnąć po suplementy diety? O czym trzeba pamiętać, stosując suplementy?

Kiedy suplementacja jest konieczna, a kiedy lepiej zrezygnować z suplementów?

Zadaniem suplementów diety jest uzupełnienie niedoborów w organizmie. Niedobory witamin, minerałów i innych mikroskładników mogą mieć swoje źródło w zwiększonym zapotrzebowaniu (np. zimą na witaminę D3), w utrudnionym przyswajaniu (przyczyną mogą być różne choroby) lub w zaniżonej podaży.

Niewystarczająca ilość dostarczanych składników odżywczych wraz z dietą może wynikać z niskiej jakości spożywanych produktów lub ze zmniejszonej ilości spożywanych porcji jedzenia. Jeśli nasza dieta opiera się o produkty wysokoprzetworzone, w pierwszej kolejności warto zmienić nasze menu – dania instant, fast-foody i słodycze zamieńmy na pełnowartościowe posiłki.

Istnieją także witaminy, których nasz organizm nie syntetyzuje i której przyswajalność z produktów spożywczych jest znikoma. Należą do nich witamina D3 czy kwas foliowy (witamina B9).

Suplementacja na diecie redukcyjnej – profilaktyka niedoborów składników odżywczych

Osoby na diecie redukcyjnej, zdecydowanie powinny zastosować suplementację. Stosując dietę o ograniczonej podaży energetycznej, niezwykle trudnym zadaniem jest nie przekroczyć planowanej liczby kalorii i jednocześnie dostarczyć wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Duży problem może być z podażą na właściwym poziomie nienasyconych kwasów tłuszczowych. Znajdziemy je bowiem w zdrowych, ale i wysokokalorycznych produktach, takich jak orzechy, tłuste ryby czy oleje roślinne. Nie powinniśmy oczywiście z nich rezygnować, jeśli jednak skrupulatnie liczmy kalorie, warto sięgnąć po kwasy omega-3-6-9 w formie suplementu diety. Nie tylko regulują one poziom trójglicerydów we krwi, pracę serca i mózgu, ale także realnie ułatwiają zrzucanie zbędnych kilogramów, redukując stany zapalne w organizmie.

Istnieją także witaminy, których nasz organizm nie syntetyzuje i której przyswajalność z produktów spożywczych jest znikoma. Należą do nich witamina D3 czy kwas foliowy (witamina B9).

Bezpieczna suplementacja – o czym trzeba pamiętać, stosując suplementy diety?

Tak, jak przyjmowanie leków, tak i stosowanie suplementów diety, wymaga stosowania kilku zasad, dzięki którym suplementacja będzie bezpieczna. Pamiętajmy, że niektóre suplementy wchodzą w reakcję z pewnymi lekami – dziurawiec reaguje z antykoncepcją hormonalną, czosnek w połączeniu z paracetamolem obciąża wątrobę, żeń-szeń obniża skuteczność leków na nadciśnienie i cukrzycę, a zioła usprawniające perystaltykę jelit mogą osłabiać wchłanianie się leków. Przykłady takie można oczywiście mnożyć, dlatego odbierając receptę od lekarza, zawsze należy poinformować go o stosowanej suplementacji.

Istnieją także pewne witaminy czy minerały, które stosunkowo łatwo można przedawkować. Należą do nich żelazo czy wapń. Dlatego taką suplementację należy poprzedzić odpowiednimi badaniami. Ponadto powinniśmy sięgać po wysokiej jakości suplementy diety o dobrym składzie, wyróżniające się wysoką przyswajalnością. Niektóre z nich możemy stosować także zewnętrznie – kąpiel w rozpuszczonej soli magnezowej zastąpić może suplementację magnezu w tabletkach, a Naturalny Kolagen Colway na skórę, włosy i paznokcie do użytku zewnętrznego może okazać się lepszym rozwiązaniem niż suplementy w tabletkach czy w płynie.

Suplementacja polecana przez lekarzy i dietetyków

Suplementacja niektórymi witaminami i innymi składnikami odżywczymi zalecana jest w konkretnych przypadkach, np.:

  • witamina C – powinny ją suplementować osoby narażone na infekcje, zmagające się z przewlekłymi stanami zapalnymi czy osoby podatne na występowanie wylewów podskórnych (siniaków)
  • kwasy omega-3 – ich suplementacja zalecana jest w przypadku silnych oraz przewlekłych stanów zapalnych
  • witamina D3 – osoby mieszkające na naszej szerokości geograficznej powinny suplementować witaminę D3 od października do kwietnia
  • witamina B12 – w sposób szczególny narażeni na jej niedobory są wegetarianie oraz weganie
  • kwas foliowy – kobiety planujące zajść w ciąże oraz kobiety w ciąży, według zaleceń lekarza

 

Suplementacja jest ważnym elementem profilaktyki zdrowotnej. Powinny po nią sięgać między innymi osoby z niedoborami, osoby narażone na wzmożony stres oksydacyjny (np. osoby uprawiające sporty) czy osoby, które często przechodzą infekcje. Stosowanie suplementów diety zawsze należy skonsultować z lekarzem – przede wszystkim ze względu na możliwość zachodzących z lekami reakcji. Zbilansowana dieta powinna być głównym źródłem cennych składników odżywczych, jednak suplementacja bywa niezbędna, by dostarczyć organizmowi niezbędnych witamin i minerałów.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl