Zapalenie dziąseł – domowe sposoby na infekcje jamy ustnej

Zapalenie dziąseł – domowe sposoby na infekcje jamy ustnej

Zapalenie dziąseł to jedna z najczęściej diagnozowanych chorób stomatologicznych. Niestety wiele osób nie wie o przewlekłym zapaleniu dziąseł, lekceważąc objawy. U stomatologa pojawiają się najczęściej, gdy choroba przechodzi w stadium ostrego zapalenia dziąseł. Jakie są jego objawy i przyczyny, jakie są skuteczne domowe sposoby na tę dolegliwość?

Najczęstsze przyczyny zapalenia dziąseł

Niewłaściwa higiena jamy ustnej jest najczęstszą przyczyną zapalenia dziąseł. Nie tylko zbyt rzadkie mycie zębów może prowadzić do tego rodzaju infekcji. Nierzadko występuje ona u osób, które myją zęby regularnie, dwa razy dziennie. Dlaczego więc przychodzi im zmagać się z tą chorobą?

Niestety wiele osób nie przywiązuje odpowiednio dużej uwagi do prawidłowej techniki mycia zębów. Oprócz szczotkowania samych zębów, zapominamy o szczotkowaniu języka i dziąseł, na których również osadzają się bakterie. Nie wszyscy także dbamy o przestrzenie międzyzębowe – nitkowanie lub czyszczenie ich za pomocą małych szczoteczek pomaga skutecznie pozbyć się resztek jedzenia i niewidzialnych bakterii, które dodatkowo usuwamy podczas płukania specjalistycznymi płukankami.

Niedokładne lub zbyt krótkie mycie zębów prowadzi do tworzenia się osadu bakterii, z którego w krótkim czasie tworzy się kamień nazębny. To on jest bezpośrednią przyczyną zapalenia dziąseł u większości pacjentów. Powinniśmy go regularnie usuwać, poddając się zabiegowi skallingu.

Do innych przyczyn zapalenia dziąseł zaliczamy: osłabienie organizmu, ogólny stan zapalny organizmu, dieta uboga w witaminy i minerały, cukrzyca, zaburzenia hormonalne czy przyjmowanie niektórych leków.

Zapalenie dziąseł – domowe sposoby uzupełnieniem leczenia stomatologicznego

Zapalenie dziąseł to choroba, której nie należy lekceważyć. Pojawienie się krwawienia z dziąseł lub nadwrażliwości zębów zawsze powinny skierować nas do gabinetu stomatologicznego. Tam lekarz zadecyduje o właściwym leczeniu. Skalling, niekiedy kiretaż, antybiotykoterapia to najczęstsze metody leczenia zapalenia dziąseł. Zaniedbanie tej choroby prowadzi do parodontozy, utraty zębów, ale także chorób układu oddechowego i chorób serca. Dlatego domowe sposoby na zapalenie dziąseł powinny być jedynie (i aż) uzupełnieniem profesjonalnego leczenia, jakie zastosuje stomatolog, najlepiej ze specjalizacją z periodontologii.

Leczenie, a także profilaktykę zapalenia dziąseł warto wesprzeć o właściwą suplementację:

  • lucerna – roślina z gatunku bobowatych zawiera duże ilości witaminy C, ma silne właściwości przeciwzapalne, stabilizuje poziom cukru we krwi, a także pomaga w leczeniu nadżerek
  • witamina D3 + Omega-3 – większość Polaków cierpi na niedobory witaminy D3, a witamina ta jest niezbędna do zachowania zdrowia jamy ustnej i odporności na odpowiednim poziomie; kwasy omega-3 wykazują silne właściwości przeciwzapalne
  • płukanki ziołowe – płukanki z szałwii, rumianku czy kory dębu łagodzą podrażnienia i ułatwiają utrzymanie prawidłowej higieny jamy ustnej w ciągu dnia

Osoby, które mają tendencje do zapalenia dziąseł, powinny zwrócić szczególną uwagę na higienę jamy ustnej. Niekiedy to pośpiech i zmęczenie sprawiają, że mimo pozornie starannego mycia zębów, nie oczyszczamy jamy ustnej z większości bakterii. W pośpiechu zdarza nam się zapominać o wizytach kontrolnych u stomatologa, podczas których możemy także wykonać skalling. Warto wypracować metody, dzięki którym zęby, dziąsła i język będziemy myć nie krócej niż 2 minuty rano i wieczorem i dzięki którym do stomatologa udamy się nie rzadziej niż rak z w roku.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl