Witamina B12 jest jedną z najważniejszych substancji witaminowych, których potrzebuje nasz organizm. Podpowiadamy, jak można ją suplementować.
Ważne zadania
Kobalamina – tak nazywa się związek chemiczny, który większość ludzi zna jako witamina B12. Bierze ona udział w syntezie kwasów nukleinowych, czyli DNA i RNA, umożliwia podział komórek, jest potrzebna do przeprowadzenia przemian białkowych, tłuszczowych oraz węglowodanowych. Dzięki niej można utrzymać prawidłowy poziom homocysteiny oraz metabolizm energetyczny komórek. Niestety, organizm ludzki nie jest w stanie sam jej syntetyzować, dlatego konieczne jest jej dostarczanie wraz z pożywieniem.
B12 można znaleźć przede wszystkim w produktach pochodzenia zwierzęcego. Największą jej zawartość ma mięso, podroby i przetwory mięsne, ryby i nabiał: sery, mleko, jaja. Można jej także szukać w drożdżach. W produktach roślinnych praktycznie jej nie ma, jedynie niskie ilości należy szukać w niektórych produktach poddanych procesowi fermentacji. Jest to witamina rozpuszczalna w wodzie. Dostarczenie odpowiedniej jej ilości do organizmu samą dietą jest bardzo trudne, dlatego warto, szczególnie gdy jesteśmy wegetarianami lub weganami, suplementować witaminę B12.
Forma kobalaminy ma znaczenie
Ogromne ważne w suplementacji witaminy B12 jest zwrócenie uwagi na formę kobalaminy, która znajduje się w danym produkcie, oraz na jej dawkę. Forma chemiczna o nazwie metylokobalamina odznacza się najwyższą aktywnością i jest najlepiej przyswajalna ze znanych i stosowanych w preparatach witaminowych form B12. W podejrzeniu niedoboru warto sięgać po duże stężenia, na przykład dostarczając dziennie 1000 µg metylokobalaminy. Ewentualny nadmiar witaminy B12 zostanie bez problemu wydalony z moczem. Produkty z tą witaminą mogą mieć formę kapsułek, kropli lub płynnych ekstraktów.
Pozytywne skutki suplementacji
Odpowiednie wysycenie organizmu witaminą B12 daje wiele korzyści. Można odczuć poprawę apetytu, mniejszą skłonność do anemii, podniesienie odporności na stres i uspokojenie. Dzięki niej nie czuje się nadmiernego znużenia i zmęczenia. Suplementacja witaminy B12 może wpłynąć na obniżenie ryzyka występowania miażdżycy, niektórych typów nowotworów, chorób psychicznych, choroby Alzheimera.