Jak odbudować florę bakteryjną jelit? Sprawdzone preparaty i porady

Jak odbudować florę bakteryjną jelit? Sprawdzone preparaty i porady

Flora bakteryjna jelit jest niezwykle ważna dla prawidłowego funkcjonowania organizmu! W ostatnich latach stała się ona przedmiotem zainteresowania wielu naukowców, którzy nazywają jelita „drugim mózgiem”. Panująca w nich nierównowaga może być przyczyną wielu poważnych schorzeń i uporczywych dolegliwości. Jak odbudować florę bakteryjną jelit?

Znaczenie flory jelitowej

Według szacunków flora jelitowa może składać się nawet z 1500 szczepów bakterii. Jej skład jest indywidualny i zmienia się pod wpływem wielu czynników. Nie można ustalić norm właściwej mikroflory, ale wiadomo, które drobnoustroje mają na nią wpływ korzystny, a które mogą przyczyniać się do zaburzeń. Dlaczego warto zastanowić się, jak odbudować florę bakteryjną jelit? Jest ona odpowiedzialna między innymi za:

– trawienie,

– produkcję niektórych witamin (K i z grupy B),

– przyswajanie składników odżywczych,

– redukcję chorobotwórczych drobnoustrojów,

– układ odpornościowy,

– odżywienie i stan jelit.

Zaburzenia flory jelitowej

Sytuacja, w której dochodzi do zaburzenia proporcji „dobrych” i „złych” bakterii zwana jest dysbiozą. Działania, które prowadzą do odbudowy flory bakteryjnej jelit, warto wdrożyć w następujących sytuacjach:

– stosowanie antybiotykoterapii,

– życie w przewlekłym stresie,

– występowanie biegunek, zaparć,

– przejście operacji chirurgicznej,

– życie w zanieczyszczonym środowisku,

– nieprawidłowy sposób odżywiania (dużo mięsa i produktów przetworzonych, niskie spożycie błonnika),

– obecność przewlekłych zaburzeń lub chorób układu pokarmowego.

Jak odbudować florę bakteryjną jelit?

Długotrwała dysbioza może prowadzić do poważnych konsekwencji. Wśród jej potencjalnych skutków wymienia się między innymi alergie, choroby przewodu pokarmowego, choroby autoimmunologiczne czy zaburzenia neurologiczne i psychiatryczne. Jak odbudować florę bakteryjną jelit? Szczególnie pomocne mogą okazać się probiotyki. To specjalnie opracowane preparaty, zawierające wyselekcjonowane szczepy „dobrych” bakterii. Ich regularne stosowanie wzmacnia jelita i przywraca równowagę ich mikroflory. Warto postawić na dobry probiotyk, którego działanie zostało potwierdzone badaniami laboratoryjnymi. Wśród preparatów godnych polecenia warto wymienić między innymi znane i rekomendowane produkty Nature’sSunshine lub innowacyjne probiotyki z serii ProbioBalance Aliness.

Jak odbudować florę bakteryjną jelit – dieta

Jak wesprzeć odbudowę flory bakteryjnej jelit za pomocą diety? Do jadłospisu warto włączyć produkty zawierające bakterie kwasu mlekowego, czyli przetwory mleczne, takie jak kefir, maślankę czy jogurt. Innym, często zalecanym elementem diety są naturalne kiszonki, np. ogórki lub kapusta. Istotne są również prebiotyki, czyli substancje, które są pożywieniem dla „dobrych” bakterii. Należą do nich np. cebula, czosnek, cykoria, banany, owies, jęczmień i warzywa strączkowe.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl