Niedobór witaminy B12 - objawy neurologiczne, na które warto zwrócić uwagę

Niedobór witaminy B12 - objawy neurologiczne, na które warto zwrócić uwagę

Jeśli jesteś rozdrażniona, łatwo się denerwujesz, a do tego brakuje Ci energii i jesteś ospała, być może cierpisz na niedobór witaminy B12. Objawy psychiczne i neurologiczne, o których mowa, wskazują na anemię lub inne, poważniejsze schorzenia. Warto skorzystać z porady lekarza, a także natychmiast rozpocząć suplementację, która postawi Cię z powrotem na nogi.

Każdy potrzebuje witaminy B12

Witamina B12 odpowiada za produkcję czerwonych krwinek w organizmie. To ona odpowiada na prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego. Jeśli jest jej za mało, mogą wystąpić m.in. bóle głowy, drażliwość, depresja. Dlatego warto zadbać o zbilansowaną dietę oraz przyjmować suplementy.

Osoby, które nie jedzą mięsa ani produktów odzwierzęcych bardzo często cierpią na niedobór witaminy B12. Objawy neurologiczne, jeśli się pojawią, wymagają szybkiej interwencji. Przyjmowanie suplementów jest w takim przypadku obowiązkowe, gdyż zaburzona gospodarka witaminowa może doprowadzić do poważnych konsekwencji. Aby tego uniknąć, trzeba uzupełnić dietę o witaminy, które naturalnie występują w mięsie i nabiale.

Niedobór witaminy B12 jest bardzo szkodliwy dla każdego, w tym dla dzieci, które mogą przez to przestać rosnąć. Kobiety w ciąży dbają nie tylko o siebie, dlatego także powinny trzymać rękę na pulsie. Również osoby starsze oraz nadużywające alkoholu są w grupie narażonej na braki tych witamin w organizmie.

Niedobór witaminy B12 - objawy neurologiczne

Nie każdy od razu zauważy, że cierpi na niedobór witaminy B12. Objawy neurologiczne, które mogą wystąpić to:zaburzenia koordynacji ruchowej, a nawet porażenie kończyn, zapalenie wielonerwoweczyletarg. Oczywiście, najpierw wystąpią symptomy, na które łatwiej zwrócić uwagę, by nie dopuścić do tak poważnych zaburzeń. Jeśli zacznie Ci brakować witaminy B 12 to: twoja skóra straci blask i kolor, paznokcie i włosy będą wypadać i się łamać. Zmniejszy się Twój apetyt, a nawet niewielki wysiłek wywoła spore duszności. Pogorszy Ci się wzrok, będziesz odczuwać odrętwienie kończyn, Twój nastrój ulegnie pogorszeniu, pojawią się halucynacje.

Jeśli zostaniesz zdiagnozowany pod kątem niedoboru witaminy B12, z pewnością otrzymasz istotne informacje o tym, co robić, by się wyleczyć. Wiadomo natomiast, że lepiej jest nie dopuścić do takich sytuacji, a tym samym przestrzegać diety i przyjmować witaminy w postaci kapsułek lub kropelek.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl