Wszyscy powtarzają zawsze, że jesień i zima to okres przeziębień. Rzadziej wspomina się o tym, że zimne pory roku to także sezon na schorzenia związane z układem moczowym – nazywane zresztą czasem, na pewno nieprzypadkowo, „przeziębieniem pęcherza”.
Zadbać o zdrowie układu moczowego nie jest trudno, ale wbrew temu, czego uczyły nas nasze mamy i babcie, działania zapobiegawcze powinny obejmować coś więcej niż tylko noszenie ciepłej bielizny. Warto przyswoić sobie kilka niekłopotliwych nawyków, które mogą znacznie zmniejszyć ryzyko wystąpienia zapalenia pęcherza, kamicy nerkowej i innych podobnych dolegliwości.
Pij jak najwięcej wody
Woda powinna być Twoim podstawowym napojem. Sięgaj po nią za każdym razem, gdy czujesz pragnienie (nawet lekkie uczucie pragnienia jest sygnałem, że ciało jest już lekko odwodnione), a najlepiej wyrób sobie nawyk stałego popijania wody w ciągu dnia. Staraj się pić tyle, by Twój mocz nigdy nie miał ciemnożółtego koloru: nie musisz się kierować obiegową mądrością o ośmiu szklankach wody dziennie. Uważaj, by zwiększyć ilość wypijanej wody, gdy jest bardzo ciepło oraz w czasie wykonywania ćwiczeń fizycznych.
Ogranicz ilość soli w diecie
Ostatnie badania wykazują, że sól nie jest dla naszego zdrowia tak zła, jak przez długi czas myślano. Faktem jest jednak, że duża jej ilość zaburza gospodarkę wodną organizmu, powodując nadmierną retencję wodną, czyli zatrzymanie wody w ciele. Jest to jeden z czynników ryzyka powstania kamieni nerkowych, dlatego warto czasem zrezygnować z dodatkowego dosalania potraw.
Korzystaj z łazienki zawsze, gdy czujesz taką potrzebę
Częste nadmierne wstrzymywanie moczu może prowadzić do osłabienia mięśni pęcherza moczowego, a stąd już prosta droga do dolegliwości takich jak nietrzymanie moczu. To dlatego regularne wizyty w WC są tak samo ważne, jak częste picie wody!
Kup w sklepie Najlepsze Suplementy: Ury (120 kapsułek), 81 zł
Dbaj o dietę
Dieta o zbyt wysokiej zawartości tłuszczów może obciążać nerki: biochemia procesu przetwarzania tłustych pokarmów może prowadzić do zwiększenia ryzyka powstawania kamieni. Najlepiej dbać o lekką, zrównoważoną dietę w możliwie dużym stopniu opartą na produktach pochodzenia roślinnego. Warto włączyć do diety żurawinę albo preparaty ją zawierające, takie jak Ury firmy Nature's Sunshine, który możesz kupić w naszym sklepie: badania sugerują, że żurawina może mieć bardzo korzystny wpływ na zdrowie układu wydalniczego, a w szczególności zapobieganie jego infekcjom.
Uważaj w toalecie
Kobiety powinny pamiętać o tym, aby zawsze podcierać się od przodu do tyłu, nigdy odwrotnie: w ten sposób zapobiega się przeniesieniu bakterii z okolic odbytu na ujście cewki moczowej, co może powodować infekcje.