Dbanie o pamięć

Dbanie o pamięć

Dbanie o pamięć

 

 Jeżeli przez całe życie mózg będzie zapamiętywał co sekundę dziesięć nowych informacji, to i tak nie wykorzystamy nawet jednej trzeciej jego możliwości.  Zadbaj o pamięć!  Jak to zrobić!

Do czego nam pamięć służy? Służy do zapamiętywania, magazynowania i odtwarzania. Pierwsze następuje pod wpływem jakiegoś skojarzenia, drugie polega na zatrzymaniu zapamiętanych informacji w układzie nerwowym, ostatnie jest najbardziej skomplikowane i działa jako wprowadzanie hasła w internet. Niektóre osoby pamiętają dane informacje tylko chwilę po ich zapamiętaniu, inni pamiętają przez długi czas, a czasem do końca życia.

Jak dbać o pamięć: rozwój pamięci

Pamięć rozwija się w życiu płodowym, a dojrzałość osiąga w wieku 15-16 lat.  ale mózg starzeje się już od wieku 20-30 lat.

- Jedyne, co można zrobić, aby temu zapobiec to trenować umysł.  Przyczyną starzenia się umysłu jest niezdrowy styl życia. Pamięć podzielono na trwałą i świeżą.

Pamięć jest zniekształcona poprzez emocje, uwagę i odbiór rzeczywistości. To sprawia, że każdy z nas ma zapisane inne doświadczenia pomimo tego, że żyjemy we wspólnej rzeczywistości. Jeżeli chcemy zapamiętać pewne rzeczy - oglądajmy, dotykajmy, powtarzajmy  Dobrze jest też po prostu dbać o stan swojego umysłu - czyli wysypiać się odpowiednio, dbać o dietę i dobry nastrój. Po pierwsze sen. Naukowcy stwierdzili, że pomaga on w nauce o wiele bardziej niż zarywanie nocy. Podczas snu to, czego nauczyliśmy się w ciągu dnia ustala się w strukturach naszej pamięci. Ważna jest zwłaszcza faza REM, trwająca zwykle od 11 do 25 minut. Po dniu przeznaczonym na naukę nowych rzeczy, faza REM ulega znacznemu wydłużeniu. Z tego też powodu, bardzo nieprzyjazne dla naszej pamięci są pigułki nasenne. Pomagają one co prawda zasnąć, ale skracają fazę REM.

Odpowiednie odżywianie się także jest bardzo ważne. Zawsze można  wspomóc swój mózg bardziej naturalnymi środkami, jak witamina B12, tiamina, czy kwas foliowy, płatkami śniadaniowymi, warzywami i owocami oraz odpowiednimi suplementami diety..  Istnieje szereg leków, które bardzo źle działają na naszą pamięć ,  leki uspokajające, zwiotczające mięśnie, nasenne, przeciw lękowe, a także niektóre leki na nadciśnienie.

Zarówno alkohol, jak i papierosy wpływają na pamięć negatywnie. Nawet niewielka dawka alkoholu w tygodniu może bardzo źle wpłynąć na pamięć krótkotrwałą, która jest niezbędna, by się czegokolwiek nauczyć. Papierosy natomiast, ograniczają dopływ tlenu do mózgu.   Osoby palące mają o wiele większe trudności z zapamiętywaniem twarzy i imion, niż osoby niepalące. Bardzo uważnie należy postępować z kofeiną. Ma ona pewne zalety, mianowicie błyskawicznie podnosi poziom adrenaliny w organizmie i wspomaga tym samym koncentrację. Z drugiej strony jednak, w nadmiarze może powodować niepokój i bezsenność.

Warto stosować suplementy które pokazujemy poniżej.

Hupercyna A

Hupercyna i jej wpływ na organizm znany jest od dawna i wykorzystywany np. w tradycyjnej medycynie chińskiej. Należy ona do substancji nootropowych i zalecana jest w szczególności osobom aktywnym intelektualnie. Jej stosowanie z pewnością przyda się także tym którzy mają problemy z koncentracją oraz skupieniem. Jeżeli potrzebujesz przygotować się do sesji bądź egzamin, masz szkolenie czy czeka cię ciężki dzień wymagający skupienia i wysiłku umysłowego, również warto zastanowić się nad takim wspomaganiem naszego mózgu. Z pewnością warto ją wtedy połączyć z zieloną herbatą czy kawą.

ALPHA GPC

Alpha GPC również zaliczana jest do nootropów a z uwagi na budowę molekularną znacznie łatwiej przekracza barierę krew-mózg niż tradycyjna cholina - jest do najlepsza jej forma. Chcesz mieć jasność umysłu, większą motywację do działania, polepszyć koncentrację ? Warto przyjrzeć się temu suplementowi. Stosuje się go również do celów sportowych oraz poprawy funkcji kognitywnych. W celu uzyskania maksymalnych efektów można połączyć Alpha GPC z Hupercyną A oraz Bacopa Monnieri.

Bacopa Monnieri

Brahmi - tak potocznie zwana jest Bacopa monnieri. Należy do adaptogenów. Jest to popularne zioło stosowane w Ajurwerdzie (medycynie indyjskiej) Zawiera wiele czynnych składników a jej działanie jest wieloaspektowe. Jednym z nich jest działanie na centralny układ nerwowy, wpływa na funkcje poznawcze, poprawia pamięć i wzmacnia nasze zdrowie psychiczne. Łagodzi również skutki stresu oraz poprawia sen.

Hops & Valerian with Passionflower NSP


Jednym z największych wrogów naszego organizmy jest stres. Ważne jest aby stres ograniczyć do minimum, nasz organizm powinien przebywać w nim jak najkrócej, gdyż stan ten doprowadza do bardzo dużej ilości chorób i zmniejsza komfort życia. Aby temu zapobiec musimy się przede wszystkim zdrowo wysypiać. Nie zawsze jednak jest to takie proste i często warto się wspomóc odpowiednim suplementem.

Jest to kompozycja uspokajających i relaksujących ziół: Chmielu (hops), Kozłka lekarskiego (valerian) i Męczennicy cielistej (passionflower) działa kojąco i antystresowo.

Ashwagandha

Ashwagandha znana inaczej jako żeń-szeń indyjski ma w swoim składzie wiele substancji aktywnych i działa wielokierunkowo na nasz organizm. Z działania na mózg które nas obecnie interesują warto wymienić zmniejszenie uczucia niepokoju i stresu. Posiada też właściwości mogące redukować poziom kortyzolu, regulować pracę tarczycy oraz stymuluje proces neurogenezy oraz plastyczność mózgu.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl