Jak dbać o wzrok? Skuteczna profilaktyka wad wzroku

Jak dbać o wzrok? Skuteczna profilaktyka wad wzroku

Praca przed komputerem, częste przeglądanie social mediów i regularne oglądanie telewizji sprawiają, że nasze oczy odmawiają nam posłuszeństwa. Pieczenie, swędzenie i ból, a w niedługim czasie także pogorszenie wzroku to naturalne konsekwencje braku higieny oczu. Jak dbać o wzrok i redukować ryzyko rozwoju wad wzroku?

Styl pracy przed komputerem – jak chronić oczy przed niebieskim światłem?

Chociaż nowoczesne monitory emitują znacznie mniej niebieskiego światła niż monitory, jakie pamiętamy z lat ’90, nadal nadmierna ekspozycja oczu na działający monitor działa bardzo niekorzystnie na nasz wzrok. Dlatego, pracując przy komputerze, należy przestrzegać zasad BHP – 5 minut przerwy na godzinę pracy pozwoli odpocząć naszym oczom. Ten czas najlepiej wykorzystać na wstanie od biurka, krótki spacer, kilka ćwiczeń rozciągających lub chwilę relaksu na świeżym powietrzu. Idealnie by było, gdybyśmy oprócz tych 5 minut stosowali zasadę 20/20/6 – co 20 minut odwróćmy wzrok na 20 sekund, patrząc w dal na odległość nie mniejszą niż 6 metrów. Taka praktyka działa zbawiennie na nasze oczy i warto stosować ją jak najczęściej.

Dieta na oczy i suplementy na oczy – jak dbać o wzrok każdego dnia?

W profilaktyce wad wzroku ważnym elementem jest dieta bogata w luteinę, witaminę A, cynk, magnez i omega-3. Szukając skutecznych sposobów, jak dbać o wzrok, należy jeść produkty, które dostarczą nam niezbędnych składników:

  • luteina – znajdziemy ją w szpinaku, brokułach, jarmużu, natce pietruszki, cukinii, kapustach, sałatach, awokado, żółtkach jajka, kiwi, malinach, czarnych porzeczkach i borówkach amerykańskich
  • witamina A – beta-karoten dostępny jest przede wszystkim w marchwi, a także w czerwonej papryce, batatach, pomidorach, szpinaku, brzoskwiniach, morelach, dyni, papai i arbuzie

Jak dbać o wzrok – aktywność fizyczna, spacery i dobry sen

Aktywność fizyczna korzystnie oddziałuje na każdy aspekt naszego zdrowia. Poprawia krążenie krwi, dzięki czemu zyskują również nasze oczy. Jest więc bardzo ważnym elementem profilaktyki wad wzroku. Starajmy się też jak najwięcej czasu spędzać na świeżym powietrzu – nie tylko wiosną i latem, a w słoneczne dni nie zapominajmy o ochronie przeciwsłonecznej. Odpowiednia ilość snu dobrej jakości również jest niezbędna, by nasze oczy odpoczywały, dlatego nie zaniedbujmy tej – jednej z najważniejszych – potrzeby organizmu.

Jeśli zastanawiamy się, jak jeszcze dbać o wzrok, możemy sięgnąć po odpowiednie suplementy – chelatowany cynk czy wspomnianą wcześniej prowitaminę A. Osoby, które uskarżają się na pieczenie oczu, powinny systematycznie sięgać po nawilżające krople do oczu. Ogromnie ważne są również regularne wizyty u lekarza okulisty – podczas badania może zostać wykryta niewielka wada, którą niekiedy można skorygować lub zapobiec jej rozwojowi.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl