Przejedzenie, tłuste potrawy i wielogodzinne siedzenie przy stole mogą doprowadzić do nieprzyjemnych dolegliwości – ból brzucha, wzdęcia, zgaga, nudności i wymioty to objawy niestrawności. W większości przypadków z powodzeniem możemy poradzić sobie z nimi domowymi sposobami. Jak pozbyć się niestrawności i jak jej zapobiegać?
Ziołowe herbaty czy suplementy diety – co na niestrawność?
Do domowych sposobów na niestrawność zaliczamy picie ziołowych herbat. Doskonałym wyborem są mieszanki z koprem włoskim, miętą pieprzową, dziurawcem, kwiatem nagietka, kminkiem oraz imbirem, ale można również sięgnąć po samą miętę, sam koper włoski lub sam dziurawiec. Spośród suplementów diety na niestrawność możemy sięgnąć po te, które wspierają pracę wątroby lub redukują nadkwasotę. Pomocne są także krople miętowe oraz krople żołądkowe, które warto mieć w domowej apteczce.
Substancją pochodzenia naturalnego, która doskonale radzi sobie z niestrawnością, jest karwakrol. Jego źródłem jest między innymi dzikie oregano – w naszym sklepie dostępne w postaci kropel. Preparat ten usprawnia procesy trawienne, wspiera pracę wątroby oraz pęcherzyka żółciowego, a ponadto wzmacnia odporność oraz sprzyja lepszemu funkcjonowaniu układu krążenia i oddechowego. Jest źródłem witaminy A i C, a także antyoksydantów, takich jak fenole i flawonoidy, dzięki czemu redukuje stany zapalne w organizmie.
Jak zapobiegać niestrawności?
Chociaż suplementy i zioła na niestrawność przynoszą ulgę, warto tym nieprzyjemnym dolegliwościom zapobiegać. Od naszych codziennych nawyków, a także wyborów przy stole, zależeć będzie, jak będziemy czuć się po uczcie. Aby uniknąć niestrawności, należy przede wszystkim unikać tłustych potraw lub spożywać je w jak najmniejszych porcjach. Zwróćmy więc uwagę na mięsa, wędliny i słodkości – niewielka porcja na spróbowanie nie powinna nam zaszkodzić, jeśli jednak takich potraw zjemy za dużo, szybko możemy poczuć objawy niestrawności.
Skutecznym sposobem zapobiegania niestrawności jest także ruch – zarówno aktywność fizyczna na co dzień, jak i ruch w trakcie uczty. Skorzystajmy z każdej okazji, by odejść od stołu. Najlepiej zrobi nam odrobina ruchu na świeżym powietrzu – krótki spacer czy choćby złapanie chwili oddechu na balkonie. Jeśli nie mamy takiej możliwości, alternatywą może być także przespacerowanie się po mieszkaniu czy zabawa z dzieckiem.
Umiarkowanie w próbowaniu potraw, odrobina ruchu między obiadem, a deserem i ziołowa herbata pomogą nam uniknąć niestrawności. Suplementacja dzikim oregano wpłynie zbawiennie na nasz układ pokarmowy, krążeniowy i oddechowy – sięgajmy po niego każdego dnia, by zachować zdrowie i dobre samopoczucie.