Odwagi! Jak zmotywować się do odchudzania?

Odwagi! Jak zmotywować się do odchudzania?

Wszyscy znamy ten cykl: twarde postanowienie o odchudzaniu, kilka dni, może tygodni wyrzeczeń, pierwsze nieznaczne drgnięcie wskazówki wagi i… załamanie, porażka, gorączkowe „nadrabianie” wszystkich kalorii, których wcześniej sobie odmówiliśmy. Co zrobić, by w 2017 przerwać to błędne koło?

Mało kto zdaje sobie z tego sprawę, ale zwykle klęska postanowienia o odchudzaniu wcale nie zaczyna się w momencie, gdy zrezygnowani sięgamy po tabliczkę czekolady czy ogromną paczkę czipsów, ale znacznie, znacznie wcześniej. Dlatego, chcąc wreszcie schudnąć, musisz nie tylko zmienić metody odchudzania, ale także swoje podejście do samego postanowienia o rozpoczęciu odchudzania.

1. Wyznacz sobie realistyczny cel

„Do wakacji zrzucę 20 kg” albo „schudnę o dwa rozmiary przed tą ważną imprezą, która jest w marcu” to cele, które z góry skazane są na porażkę. Zamiast obsesyjnie skupiać się na liczbach (często zresztą bardzo arbitralnie wybranych), lepiej skoncentruj się na wprowadzeniu pozytywnych nawyków: (rozsądnym) ograniczeniu liczby spożywanych kalorii i regularnym uprawianiu aktywności fizycznej. W ten sposób oszczędzisz sobie rozczarowań, jednocześnie pozwalając sobie osiągać małe sukcesy każdego dnia, a nie tylko z każdym kolejnym drgnięciem wskazówki wagi.

2. Nie wprowadzaj wszystkich zmian jednocześnie

Nie myśl o sile woli jak o worze bez dna, z którego możesz czerpać i czerpać. Zamiast tego pomyśl o niej jak o mięśniu: regularne korzystanie z niego wzmacnia go, ale jeśli zaczniesz wykorzystywać go zbyt szybko i zbyt intensywnie, nabawisz się bolesnych zakwasów. Nie licz więc na to, że jednego dnia – czy będzie nim 1 stycznia, czy najbliższy poniedziałek – zaczniesz ćwiczyć codziennie, przestaniesz jeść słodycze, zmniejszysz wszystkie porcje o połowę i jeszcze będziesz wstawać o godzinę wcześniej. Wprowadzaj jedną zmianę, choćby pozornie niewielką, a kiedy stanie się nawykiem (zwykle przyjmuje się, że zajmuje to około 3-4 tygodni regularnego wykonywania zamierzonej czynności), przejdź do kolejnej.

3. Znajdź sojuszników

Nie jest łatwo zmotywować się do wprowadzenia pozytywnych zmian, gdy Twoi bliscy ostentacyjnie objadają się smakołykami albo raczą Cię pasywno-agresywnymi uwagami w rodzaju „Ja to nie mam czasu na bieganie, bo mam ważniejsze zajęcia”. Jeśli w swoim otoczeniu nie możesz znaleźć nikogo, kto wsparłby Cię w postanowieniu, zawsze możesz dołączyć do jakiejś internetowej grupy osób o celach podobnych do Twoich: na przykład na Facebooku.

4. Przygotuj się na rozczarowania...

Nawet jeśli wytrwale przestrzegać będziesz swoich postanowień, zauważysz, że proces chudnięcia nie zawsze przebiega liniowo: prawie na pewno czekają Cię długie okresy, w których Twoja waga uparcie będzie tkwić w miejscu, a nawet się zwiększać, pozornie bez powodu. W takich chwilach musisz pamiętać, że Twój cel to nie konkretna liczba, a wprowadzenie trwałych, pozytywnych zmian w stylu życia. Cierpliwości!

5. ...i na sukces

Kup w Najlepsze Suplementy: Dieta42 Vital (510 g), 55,90 zł

Kup w Najlepsze Suplementy: Dieta 42Vital (510 g), 55,90 zł

Tracenie wagi wydaje się męką, ale prawda jest taka, że znacznie łatwiej jest zrzucić zbędne kilogramy niż utrzymać docelową wagę: efekt jojo dotyka znacznej większości odchudzających się osób! Dzieje się tak częściowo dlatego, że – jak napisaliśmy na samym początku – nierealistyczne cele bywają trudne do utrzymania, a częściowo także po prostu dlatego, że żyjemy w świecie, który jest pełen niezdrowego, tuczącego jedzenia, znacznie łatwiej dostępnego niż to zdrowe. Jeśli więc chcesz nie tylko schudnąć, ale też pozostać szczupłym, musisz zrobić wszystko, aby to sobie ułatwić. Przygotowuj posiłki, które są nie tylko dietetyczne, ale także smaczne, nie głódź się i raz na jakiś czas pozwalaj sobie na odrobinę kulinarnej rozpusty – dzięki temu nie będziesz mieć poczucia, że musisz stale sobie czegoś odmawiać. W naszym sklepie znajdziesz także suplementy diety, które pomogą Ci w trudnych chwilach, takie jak zamienniki posiłków, które uratują Cię, gdy nie będziesz mieć czasu lub sił na przygotowanie pełnego dania: nie będziesz musiał sięgać po fast food!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl