Przesilenie jesienne – przyczyny i sposoby na osłabienie jesienią

Przesilenie jesienne – przyczyny i sposoby na osłabienie jesienią

Jesień to pora roku, która wielu osobom kojarzy się z osłabieniem, gorszym samopoczuciem, częstszymi infekcjami. Przesilenie jesienne może być spowodowane kilkoma czynnikami. Dowiedz się, jak radzić sobie z jesienną chandrą – poznaj domowe sposoby na przesilenie jesienne.

Przyczyny przesilenia jesiennego

Jesień i nadchodząca zima nie są łatwym okresem dla naszego organizmu. Głównym źródłem większości problemów związanych z przesileniem jesiennym są krótkie dni oraz nieprzyjazna aktywnościom na świeżym powietrzu niebo. Przyczynami spadku formy jesienią są:

  • niedostateczna ekspozycja na światło dzienne – krótkie dni i brzydka pogoda zniechęcają, a także utrudniają nam nie tylko uprawianie sportów outdorowych, ale nawet znalezienie motywacji do dłuższych spacerów
  • zmiana diety na ciężkostrawną – jesienią częściej sięgamy po tłuste i obfite posiłki; nasz układ pokarmowy jest obciążony, a my dostarczamy wraz z pożywieniem za mało mikroskładników
  • brak regeneracji po lecie – podczas upałów tracimy cenne minerały i witaminy; wypacając je, często zapominamy je uzupełniać; dlatego latem powinniśmy sięgać po elektrolity, a jesienią, gdy czujemy spadek energii, dobrze jest wrócić do suplementacji

Pamiętajmy, że przesilenie jesienne nie jest wymówką ani mitem. Niedostateczna ekspozycja na promienie słoneczne powodują SAD – Seasonal Affective Disorder. SAD nazywany jest inaczej depresją sezonową, której objawy to przede wszystkim gorsze samopoczucie i spadek energii, ale również słabsza odporność.

Domowe sposoby na przesilenie jesienne

Domowe sposoby na przesilenie jesienne skupiają się na przeciwdziałaniu temu, co nam szkodzi. Przede wszystkim powinniśmy więc dbać, by nasza dieta nie była ciężkostrawna i zbyt kaloryczna. Nie rezygnujmy z warzyw i owoców – możemy sięgać po mrożonki, które są niemal tak cennym źródłem witamin i minerałów, jak owoce i warzywa w pełni sezonu. Dbajmy też o odpowiednią dawkę ruchu na świeżym powietrzu. Nawet, gdy niebo chowa się za chmurami, nasza skóra absorbuje promienie słoneczne. Uważajmy jednak na smog – na spacery czy przejażdżki rowerowe wybierajmy się do parku czy lasu.

Jesienią zadbajmy także o właściwą suplementację. Obowiązkowo sięgnijmy po witaminę D3, a czując spadek energii także po treonian magnezu. To właśnie niedobory tego pierwiastka powodują, że w ciągu dnia czujemy się zmęczeni i trudniej nam się skupić. Dobrze jest także uzupełniać witaminę C - acerola jest jej znakomitym źródłem. Mniej ruchu na świeżym powietrzu rekompensujmy aktywnością w domu, na siłowni czy basenie. Jeśli czujemy się zmęczeni, postawmy jednak na mniej intensywne treningi – jogę, stretching czy rekreacyjne pływanie pomogą nam się odprężyć i dotlenić, a nie obciążą naszego układu nerwowego.

Walcząc z jesienną depresją, nie zapominajmy o tym, co sprawia nam radość – kontakt z bliskimi i ulubione hobby pomogą odzyskać równowagę. Niezmiernie ważny jest również sen, dlatego osoby, które mają trudność z zasypianiem lub często budzą się w nocy, powinny wspomóc się Melatoniną Plus. Jeśli zmiana trybu życia i diety nie pomagają i objawy jesiennego przesilenia utrzymują się kilka tygodni, należy skonsultować się z lekarzem – gorsze samopoczucie i brak energii mogą mieć inne podłoże, które należy zdiagnozować.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl