Ruch bez bólu: zadbaj o zdrowe stawy

Ruch bez bólu: zadbaj o zdrowe stawy

Ból i problemy z ruchliwością stawów nie są dolegliwościami, których doświadczają wyłącznie osoby starsze: wcale nierzadko występują nawet u osób, które nie przekroczyły jeszcze czterdziestki! A wszystko przez to, że zaniedbujemy zagadnienia związane z właściwą higieną stawów.

Od tego, w jakim stanie są stawy, w znacznej mierze zależy nasz komfort poruszania się – i nie tylko poruszania zresztą, ponieważ spuchnięte, obolałe stawy to coś, o czym nie można zapomnieć nawet podczas spoczynku. Dlatego lepiej nie czekać, aż będzie za późno, i zawczasu zadbać o zdrowie stawów!

Odważ się

Kup w sklepie Najlepsze Suplementy: chondroityna (60 kapsułek), 91 zł
Kup w sklepie Najlepsze Suplementy: chondroityna (60 kapsułek), 91 zł

Nadwaga i otyłość są jednymi z głównych przyczyn problemów ze stawami. Dodatkowe kilogramy to dodatkowe obciążenie dla Twoich ud, kolan i pleców, dlatego walkę z bólem stawów warto zacząć właśnie od zadbania o osiągnięcie prawidłowej wagi!

Przez żołądek do stawów?

Jednym z bardzo niedocenianych czynników wpływających na zdrowie stawów jest dieta. Choć związek pomiędzy tym, co nakładamy na talerz, a tym, czy możemy bez bólu zawiązać sznurówki albo wejść po schodach, wydaje się mało oczywisty, w istocie występuje tutaj ścisła zależność. Prawdziwym „jedzeniem dla stawów” są te produkty, które zawierają dużo naturalnie występujących tłuszczy: polecane są zwłaszcza tłuste morskie ryby czy orzechy. Wyjątek stanowi nabiał (szczególnie ser) i czerwone mięso. Niekorzystne dla stawów jest picie napojów gazowanych (tak, także tych „zero kalorii”!), jedzenie słodyczy i picie alkoholu innego niż czerwone wino (w niedużych ilościach, ma się rozumieć).

Pamiętaj o suplementach

Kup w sklepie Najlepsze Suplementy:  kolagen Arthro Sprint (60 kapsułek), 49,90 zł
Kup w sklepie Najlepsze Suplementy: kolagen Arthro Sprint (60 kapsułek), 49,90 zł

Nawet zupełnie zdrowym osobom nie jest łatwo dostarczyć organizmowi wszystkich niezbędnych składników – a co dopiero tym, które muszą uwzględniać specjalne potrzeby! Dlatego zdecydowanie warto wspomagać się suplementami. Jednym z najpopularniejszych jest kolagen (możesz kupić go w naszym sklepie): odbudowuje on chrząstkę stawową i zabezpiecza ją przed mikrourazami, zapobiegając jej ścieraniu się.

Ruch, ruch i jeszcze raz… refleksja!

Im więcej się ruszasz, tym sprawniejsze stają się Twoje stawy – to proste! Długie godziny przed komputerem w pracy, a potem przed telewizorem w domu są dla nich zabójcze. Nie pozwól stawom „zardzewieć”: podczas długich okresów siedzenia zawsze rób przerwy na rozruszanie się. Nie zapominaj także o regularnej aktywności fizycznej: co najmniej trzy razy w tygodniu przez godzinę! Uważaj jednak, bo ruch ruchowi nierówny. Niektóre dyscypliny stanowią duże obciążenie dla stawów i mogą bardziej zaszkodzić niż pomóc. Jeśli masz problem ze stawami, zrezygnuj zwłaszcza z biegania: najlepsze dla Ciebie będzie pływanie, jazda na rowerze, marsz lub elementy treningu siłowego. Pamiętaj, aby podczas uprawiania dyscyplin, w których potencjalnie może dojść do stłuczenia stawów (najbardziej narażone są na to kolana i łokcie), zawsze korzystać z ochraniaczy! Uważaj również na przeforsowywanie się: odrobina bólu podczas ćwiczeń to nie problem, ale powinieneś umieć wyczuć, kiedy kończy się zwykły ból wynikający z wysiłku, a zaczyna ból, który poprzedza kontuzję.

 

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl