Suplementy dla wegan – co suplementować, gdy nie jemy mięsa?

Suplementy dla wegan – co suplementować, gdy nie jemy mięsa?

Względy etyczne, dbałość o środowisko naturalne, zalecenia zdrowotne czy chęć wdrożenia nowego stylu żywienia – powodów, dla których coraz więcej osób przechodzi na dietę wegetariańską oraz wegańską jest jeszcze więcej. Odrzucenie z diety mięsa, ryb oraz produktów odzwierzęcych może pozytywnie wpłynąć na nasze zdrowie i samopoczucie – warto jednak pamiętać o prawidłowym komponowaniu swojego menu, tak by dostarczyć jak najwięcej witamin, minerałów i innych składników odżywczych. Niestety wystarczająca podaż kilku z nich w diecie wegańskiej jest bardzo utrudniona lub wręcz niemożliwa. Po jakie suplementy dla wegan warto sięgać, gdy rezygnujemy z mięsa?

Najważniejsze suplementy dla wegan – profilaktyka niedoborów u wegan

W mięsie, jajach, mleku, jogurtach i kefirach, rybach i owocach morza, serach pleśniowych i podrobach znajduje się cenna dla naszego układu nerwowego, immunologicznego, pokarmowego oraz krwionośnego witamina B12. Weganie są więc w sposób szczególny narażeni na jej niedobory. W pewnym stopniu dostarczyć ją możemy, sięgając po drożdże, grzyby, glony i fermentowaną żywność, jednak weganie nie są w stanie uniknąć niedoborów witaminy B12, bez dodatkowego wsparcia. Witamina B12 krople to kluczowy suplement dla wegan, którego nie może zabraknąć w naszej domowej apteczce. Osoby, które nie jedzą ani mięsa, ani nabiału, powinny stosować ją profilaktycznie, zaś wegetarianom zaleca się badanie poziomu witaminy B12 i sięganie po suplement w przypadku niedoborów.

Jakie jeszcze suplementy dla wegan warto stosować?

W produktach, które weganie eliminują z diety, znajdują się również kwasy omega-3. Ich źródłem są ryby (przede wszystkim tłuste ryby morskie), ale także oleje (olej lniany, rzepakowy) oraz różnego rodzaju orzechy. Dlatego suplementacja kwasów omega-3 przez wegetarian nie jest obligatoryjna, warto jednak ją stosować, jeśli wykonujemy ciężkie treningi lub uskarżamy się na często powracające infekcje.

Weganie stosunkowo często borykają się również z niedoborem żelaza, które dostarczamy wraz z mięsem i rybami, ale również z orzechami, nasionami, ziarnami i produktami zbożowymi. Znakomitym źródłem żelaza jest sok z kiszonego buraka. W przypadku niedoborów tego pierwiastka warto sięgnąć po żelazo organiczne. Zdarza się, że weganom brakuje cynku i jodu – w tym przypadku po suplementy powinniśmy sięgać wyłącznie po stwierdzonych niedoborach.

Przygotowując zbilansowane posiłki, jesteśmy w stanie dostarczyć organizmowi zdecydowaną większość niezbędnym makro- i mikroskładników. Należy jednak zastosować suplementację dla wegan, która uchroni nas przed konsekwencjami niedoborów wybranych witamin i minerałów.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl