Trądzik pospolity – choroba skóry osób dojrzewających? Poznaj przyczyny i sposób leczenia trądziku hormonalnego

Trądzik pospolity – choroba skóry osób dojrzewających? Poznaj przyczyny i sposób leczenia trądziku hormonalnego

Najczęściej diagnozowaną chorobą skóry wieku młodzieńczego jest trądzik pospolity. Dotyka on ponad 80% osób w wieku do 19. roku życia, z czego u 15% osób chorych trądzik pospolity przybiera ciężki przebieg. Jednocześnie lekarze dermatolodzy coraz zgodniej informują o zwiększającym się wieku średnim diagnozowanych pacjentów. Oznacza to, że coraz więcej osób dorosłych w różnym wieku cierpi na trądzik pospolity. Jakie są przyczyny tego rodzaju trądziku, jak się go leczy i w jaki sposób można złagodzić objawy?

Zmiany hormonalne, stres i inne przyczyny trądziku pospolitego

Trądzik pospolity, najczęściej dotykający osoby młode w wieku dojrzewania, może mieć różne podłoże:

  • zmiany hormonalne – są to zarówno hormonalne zmiany okresu pokwitania i wzmożona aktywność hormonów androgenowych, które przyczyniają się do wzmożonej pracy gruczołów łojowych, jak i zmiany hormonalne wynikające ze stresu i nieodpowiedniej diety; to właśnie trądzik hormonalny najczęściej dotyka osoby dorosłe
  • przerost gruczołów łojowych – powoduje ono nadmierne wydzielanie sebum, które blokuje ujście mieszków włosowych
  • nadmierne rogowacenie skóry – szczególnie w obrębie mieszków włosowych; prowadzi (podobnie jak nadmierna produkcja sebum) do zatykania się porów
  • uwarunkowania genetyczne – predyspozycja dotyczy szczególnie ciężkiego przebiegu trądziku pospolitego
  • infekcje – bakterie i grzyby (drożdżaki) wywołują stany zapalne

Powyższe przyczyny trądziku pospolitego mogą również występować równocześnie. Leczenie tej choroby nie jest łatwe – wymaga stosowania terapii przez wiele miesięcy lub lat.

Miejscowe i ogólne leczenie trądziku pospolitego

W przypadku mniejszych zmian lekarz dermatolog najczęściej wprowadza leczenie miejscowe. Specjalistyczne maści, kremy i żele na trądzik dobierane są po ustaleniu przyczyny trądziku pospolitego. Konieczne jest również stosowanie odpowiednich kosmetyków oraz zmiana diety. W cięższym przebiegu trądziku pospolitego wdrażane jest leczenie ogólne – z wykorzystaniem hormonów, antybiotyków, sterydów lub innych silnych leków.

Trądzik pospolity u osób dorosłych – przyczyny zmian skórnych

Głównymi przyczynami trądziku pospolitego u osób dorosłych są zmiany hormonalne. Mogą one wynikać zarówno z nieodpowiedniej diety, jak i stresu. Dieta bogata w tłuszcze zwierzęce, tłuszcze trans, cukry proste, ostre przyprawy może niestety skutkować powstawaniem zmian skórnych. Jeśli po przetworzoną żywność sięgamy często, zmiany mogą się powiększać i znacznie dłużej utrzymywać. Również przewlekły stres w połączeniu z brakiem snu może być przyczyną powstawania różnego rodzaju wyprysków i krost.

Przyczyną trądziku pospolitego u dorosłych może być również niewłaściwa pielęgnacja. Zbyt częste mycie twarzy, stosowanie ciężkiego makijażu, stosowanie peelingów mechanicznych i innych nieodpowiednich kosmetyków, brak nawilżenia oraz brak ochrony przeciwsłonecznej może prowadzić między innymi do wysuszenia skóry oraz do utraty ochronnej warstwy lipidowej. W konsekwencji skóra staje się bardziej podatna na różnego rodzaje infekcje, które sprzyjają rozwojowi chorobotwórczych bakterii i grzybów. Infekcje skórne mogą pojawiać się także u osób ze skłonnościami do powstawania stanów zapalnych – zarówno tych widocznych, jak i niewidocznych, które rozwijają się w organizmie np. u osób z podwyższonym poziomem cukru i cholesterolu. Aby zredukować stany zapalne, należy zmienić dietę, a także wdrożyć odpowiednią suplementację kwasami nienasyconymi. Ze stanami zapalnymi doskonale radzi sobie także chlorofil do picia – w naszym sklepie dostępny jest chlorofil w płynie NSP. To produkt o przebadanym składzie, wysoce przyswajalny i skuteczny w działaniu.

Trądzik pospolity – właściwa pielęgnacja skóry

Pielęgnacja skóry zawsze powinna być dostosowana do jej stanu i rodzaju cery. Do uniwersalnych zasad właściwej pielęgnacji zaliczamy:

  • dokładne oczyszczanie skóry rano i wieczorem
  • tonizowanie skóry – przywracanie właściwego pH skóry po myciu
  • nawilżanie skóry
  • stosowanie kosmetyków dobranych do potrzeb skóry

Osoby borykające się z trądzikiem pospolitym powinny skonsultować stan zdrowia z lekarzem dermatologiem, nawet jeśli objawy nie są bardzo dokuczliwe. Może okazać się, że wystarczy jedna wizyta, by poznać odpowiednie kosmetyki i metody pielęgnacji skóry, które pomogą zredukować problem. Do codziennej pielęgnacji należy wykorzystywać kosmetyki naturalne o bezpiecznym składzie lub dermokosmetyki wskazane przez lekarza. Doskonale sprawdzają się także kosmetyki z nanosrebrem, np. Eliksir dr Słonia do podrażnionej skóry. Nanosrebro ma właściwości antybakteryjne – preparat pomoże więc zwalczyć infekcje i ukoi podrażnienia.

O skórę należy także dbać od wewnątrz – odpowiednie nawodnienie organizmu oraz eliminacja z diety żywności przetworzonej są kluczowe w walce z trądzikiem pospolitym. Konieczna jest także całoroczna ochrona przeciwsłoneczna.

Trądzik pospolity to uciążliwa choroba, którą można skutecznie zwalczyć. Konsekwentna pielęgnacja skóry oraz stosowanie się do zaleceń lekarza pomogą pozbyć się problemu i zredukować ryzyko pojawienia się nieestetycznych blizn.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl