Witamina C – właściwości zdrowotne, o których nie wszyscy wiedzą

Witamina C – właściwości zdrowotne, o których nie wszyscy wiedzą

Chociaż witaminy odkryto już ponad wiek temu, w 1912 (pierwszą z nich była B1), badania nad nimi trwają cały czas. Witamina C jest jedną z tych, którą przebadano najdokładniej i o której wiemy najwięcej, a ostatniego przełomowego odkrycia dokonano w 2007. Okazuje się, że witamina C wyróżnia się wieloma cennymi właściwościami zdrowotnymi, a właściwość, z której słynie najbardziej, jest najmniej istotna. Poznaj mniej oczywiste właściwości witaminy C.

Czy witamina C skraca okres infekcji?

W 2007 roku badacze odkryli, że wbrew powszechnej opinii, witamina C nie skraca infekcji, a także nie łagodzi jej objawów. Profilaktyczne przyjmowanie witaminy C również nie ma dużego wpływu na ewentualne zachorowanie – w tym przypadku możemy liczyć na redukcję ryzyka zachorowania i skrócenia infekcji o około 8%. Nieco lepszą skutecznością wykazuje jedynie u osób bardzo aktywnych i trenujących wymagające sporty – wówczas ryzyko zachorowania spada o około 50%.

Jakie właściwości ma witamina C?

Witamina C ma wiele właściwości zdrowotnych, które ułatwiają profilaktykę różnych schorzeń:

  • chorób serca – witamina C obniża redukcję ciśnienia oraz cholesterolu LDL, którego nadmiar prowadzi do miażdżycy; ponadto witamina C obniża ryzyko udaru mózgu
  • chorób przyzębia – witamina C redukuje bakterie, przez które rozwija się próchnica, a także kamień nazębny, prowadzący do zapalenia dziąseł
  • anemii – witamina C bierze udział w syntezie czerwonych krwinek oraz poprawia przyswajanie się żelaza
  • zapalenia stawów – witamina C odpowiada za elastyczność stawów i wspiera redukcję powstałych już stanów zapalnych
  • osteoporozy – witamina C bierze udział w syntezie osseiny, która jest jednym ze składników budulcowych kości

Ponadto witamina C spowalnia procesy starzenia się. Jest ona silnym antyoksydantem, który neutralizuje wolne rodniki, przyczyniające się do postępu procesów starzenia, a także zmian chorobotwórczych. Bierze ona także udział w syntezie kolagenu, dzięki czemu oznaki starzenia na skórze są znacznie mniej widoczne.

Najgorętsza dyskusja trwa wokół właściwości przeciwnowotworowych witaminy C. Udowodniono, że iniekcje z witaminy C, podawane wraz z lekami, przyspieszają leczenie nowotworów, redukują ryzyko przerzutów i łagodzą skutki uboczne chemioterapii oraz radioterapii. Witamina C nie jest jednak lekiem i nie leczy raka – stosowana może być wyłącznie wspierająco w leczeniu chorób onkologicznych.

Witamina C – o czym jeszcze warto wiedzieć?

Nasz organizm nie syntezuje witaminy C samodzielnie, dlatego musimy ją dostarczać wraz z pożywieniem lub suplementami diety. Z podobnym problemem mierzą się nieliczne gatunki zwierząt, np. świnki morskie, naczelne i większość gatunków nietoperzy. Niedobór witaminy C prowadzi do szkorbutu, wielonarządowej choroby, wyniszczającej cały organizm.

Wbrew obiegowej opinii, cytrusy nie są najlepszym źródłem witaminy C – są nimi dzika róża, czarna porzeczka, papryka, brukselka, brokuły i acerola. Jako suplement zalecana jest acerola w proszku o doskonałej przyswajalności.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl