Witamina B complex, na co się przydaje w organizmie?

Organizm ludzki do sprawnego funkcjonowania potrzebuje wielu cennych substancji. Spośród nich bardzo ważna jest witamina B complex. Na co konkretnie się przydaje i dlaczego nie powinno się dopuścić do jej niedoborów?

Efekt domina

Witaminy to związki chemiczne, wchodzące w skład wielu enzymów. W niektórych procesach biologicznych stają się ich katalizatorami. W przypadku witamin z grupy B, których jest w sumie osiem, niedobór jednej automatycznie ciągnie za sobą pozostałe. To specyficzne substancje, których organizm nie jest w stanie magazynować (niewielkie ilości są syntetyzowane przez bakterie jelitowe). Z jednej strony to pozytywna wiadomość, ponieważ nie da się ich przedawkować. Z drugiej jednak obniżony poziom szybko prowadzi do niedoboru. W takich sytuacjach warto sięgać po suplementy, w których jest witamina B complex. Na co głównie wpływa? W pierwszej kolejności na układ nerwowy.

W trosce o zdrowie psychiczne

Witamina B complex to w sumie aż osiem substancji, które rozpuszczają się w wodzie. Począwszy od witaminy B1, czyli tiaminy aż po B12, czyli kobalaminy. Ich wspólnym mianownikiem jest pozytywny wpływ na układ nerwowy. Łagodzą napięcie, poprawiają nastrój i sprawność intelektualną. To właśnie dlatego wśród suplementów powinna się znaleźć witamina B complex. Na co konkretnie wpływa? Bierze udział w procesach tworzenia nowych komórek, metabolizuje także tłuszcz. Zapewnia skuteczne przewodnictwo nerwowe, zwłaszcza bodźców czuciowych i ruchowych. Witamina B12 syntetyzuje substancje przekaźnikowe, które sterują pracą mózgu i kształtują naszą percepcję.

Suplementowana witamina B complex, na co najlepsza?

Każda z witamin, wchodząca w skład preparatów B complex dobrze współdziała z pozostałymi. Ma jednak swoje „zadania” do wykonania. Niektóre uczestniczą w procesie przyswajania węglowodanów. Tiamina, czyli witamina B1 wspomaga pracę układu sercowo-naczyniowego. Inne pomagają zwalczać chorobę morską, półpasiec, wpływać na rozwój kości. Inwestując w preparat witaminowy ze sklepu Najlepsze Suplementy, można liczyć także na lepszą odporność, poprawę stanu skóry, włosów i paznokci. Łatwiej pozbyć się chorób jamy ustnej, warg i języka, a nawet zapobiegać cięższym schorzeniom, jak nowotwory. Niedobór witaminy B może się przyczynić do rozwoju raka przełyku.

O tym, jak ważny jest wpływ witamin na nasze zdrowie, można się przekonać na przykładzie witaminy B9, czyli kwasu foliowego. To ona syntetyzuje komórki, zapobiegając jednocześnie wielu defektom neurologicznym. Także na etapie prenatalnym.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl