Witaminy z grupy B – właściwości, niedobór i suplementacja. Co musisz wiedzieć?

Witaminy z grupy B to substancje niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Ich liczne właściwości mają znaczący wpływ na zdrowie fizyczne i psychiczne. Jakim działaniem charakteryzują się witaminy z grupy B i dlaczego warto dbać o ich prawidłowy poziom?

Witaminy z grupy B – właściwości

Witaminy z grupy B są kluczowe dla właściwego funkcjonowania układu nerwowego. Są też istotne dla stanu psychicznego – poprawiają sprawność intelektualną, pozytywnie wpływają na nastrój i łagodzą napięcie nerwowe. Biorą udział w ważnych procesach metabolicznych, między innymi w przemianie glukozy na energię.

Suplementy z witaminami z grupy B

Do najważniejszych witamin z grupy B zalicza się 8 substancji:

– tiaminę (witamina B1),

– ryboflawinę (witamina B2),

– niacynę (witamina B3),

– kwas pantotenowy (witamina B5),

– pirydoksynę (witamina B6),

– biotynę (witamina B7),

– kwas foliowy (witamina B9),

– kobalaminę (witamina B12).

Dla kogo suplementacja witamin z grupy B?

Wśród czynników, które mają wpływ na poziom witamin z grupy B, bardzo istotna jest zbilansowana dieta. Nieprawidłowy sposób odżywiania może być przyczyną niedoborów. Warto zwrócić również uwagę, że zapotrzebowanie na witaminy z grupy B w niektórych sytuacjach wzrasta. O ich poziom powinny dbać szczególnie:

– kobiety w ciąży i karmiące,

– seniorzy,

– wegetarianie i weganie,

– osoby niedożywione,

– osoby nadużywające kawy i alkoholu,

– osoby przyjmujące niektóre rodzaje leków,

– osoby z chorobami jelit lub problemami z wchłanianiem składników odżywczych.

Niedobór witamin z grupy B

W przypadku niedoboru witamin z grupy B najczęściej pojawiają się objawy takie jak stany zapalne skóry, zaburzenia neurologiczne, problemy trawienne i ogólne, złe samopoczucie. Ze względu na fakt, iż skutki niedoborów tej grupy witamin są odczuwalne dla całego organizmu, warto szczególnie dbać o ich prawidłowy poziom.

Dlaczego warto suplementować witaminy z grupy B?

Przyjmowanie suplementów z witaminami z grupy B może mieć szereg korzystnych efektów, takich jak poprawa ogólnego samopoczucia i nastroju czy redukcja stresu. Wśród właściwości witamin z tej grupy wymienia się również zmniejszenie lęku i niepokoju. Ich suplementacja może wspomagać leczenie depresji.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl