Niedoceniany i niezbędny: folian

Niedoceniany i niezbędny: folian

Folian, zwykle utożsamiany z kwasem foliowym albo witaminą B9 (są to różne formy tej samej substancji), odpowiada za proces tworzenia materiału genetycznego komórek (DNA), a zatem stanowi składnik niezbędny w procesie wzrostu i rozwoju. Jest substancją dość powszechnie występującą w pożywieniu i większość osób nie ma problemów z uzyskaniem jego odpowiedniego poziomu.

Problemy zaczynają się, gdy zaczynamy cierpieć (choć czasem „cierpieć” nie jest tutaj najlepszym słowem…) na jedną z dolegliwości, które albo utrudniają przyswajanie kwasu foliowego z pożywienia, albo radykalnie zwiększają zapotrzebowanie na niego.

Anemia spowodowana niedoborem folianu

Ten rodzaj anemii może pojawić się na skutek nieprawidłowej diety, czynników sprzyjających obniżeniu przyswajalności składników odżywczych (spośród nich warto wymienić między innymi cieliakię), alkoholizmu, ciąży lub przyjmowania niektórych rodzajów leków. Suplementacja folianu może okazać się niezbędna także u osób, które poddawane są dializie albo doświadczają schorzeń wywołujących zbyt szybki rozpad czerwonych komórek (tradycyjnym przykładem jest tutaj anemia sierpowata).

Ciąża i okres przygotowania do ciąży

Większość osób kojarzy folian i kwas foliowy właśnie jako suplementy zalecane ciężarnym, i bardzo słusznie: odpowiedni poziom tych składników w organizmie matki zapewnia prawidłowy rozwój płodu i zapobiega wadom wrodzonym, takim jak rozszczep kręgosłupa czy zajęcza warga.

Groźne skutki niedoboru folianu

Kup w sklepie Najlepsze Suplementy: Mathylo Folian Aliness (100 kapsułek), 34,90 zł  Gdy pojawia się niedobór folianu (kwasu foliowego) w organizmie, może dojść do spadku liczby czerwonych komórek – a te odpowiedzialne są za przenoszenie tlenu, co wpływa na obniżenie ogólnej wydolności. Uzupełnienie kwasu foliowego za pomogą starannie dobranej suplementacji może naprawić szkody wyrządzone przez brak tego składnika. Z kolei kobiety starające się o dziecko, w okresie, w którym podejmują próby zajścia w ciążę oraz przez jej pierwszych 12 tygodni lub dłużej, powinny przyjmować suplementy kwasu foliowego, jeżeli chcą zminimalizować ryzyko wystąpienia u płodu wad rozwojowych – w tej sytuacji uzyskanie odpowiedniej dawki folianu z samego tylko pożywienia uznaje się za zbyt trudne i ryzykowne.

Dlaczego ważna jest forma folianu?

Większość ludzi sięga po suplementy folianu pochodzące ze sztucznej wersji kwasu foliowego zawartego w suplementach. Niestety, formy te są nieaktywne i przez to często trudne do przyswojenia przez organizm. Aby przyswajanie było odpowiednio łatwe i skuteczne, potrzebna jest bioaktywna forma, taka jak Quatrefolic. Quatrefolic, między innymi dlatego, że bardzo łatwo rozpuszcza się w wodzie, przenika przez barierę żołądkową i jest skutecznie wchłaniany w jelicie cienkim. Pozwala to na uzyskanie i utrzymanie w organizmie optymalnego poziomu kwasu foliowego – w naturalny sposób. Dzięki temu nie musisz już więcej martwić się o niedobory!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl