Opcje przeglądania
Producent
Cena
  • od
    do
Producenci

Aminokwasy białkowe i niebiałkowe

Z aminokwasów białkowych zbudowanych jest wiele tkanek w organizmie ludzkim i pełnią w nim bardzo ważne funkcje. Odpowiadają za prawidłowe działanie układu immunologicznego, nerwowego i hormonalnego, są budulcem skóry, paznokci i włosów, biorą udział w metabolizmie węglowodanów i tłuszczów oraz są niezbędne w procesach regeneracyjnych mięśni. Po aminokwasy białkowe najchętniej sięgają osoby intensywnie trenujące na siłowni, są także nieodzowne przy odchudzaniu oraz w diecie wegańskiej. Nie mniej ważną rolę odgrywają aminokwasy niebiałkowe, które uczestniczą w wielu procesach zachodzących w naszym organizmie.

Aminokwasy białkowe w budowaniu masy mięśniowej i w odchudzaniu

Aminokwasy białkowe to suplementy, które cieszą się dużym zainteresowaniem wśród osób budujących masę mięśniową. Aby zbudować wymarzoną sylwetkę, należy pilnować zdrowej diety z dodatnim bilansem kalorycznym, ćwiczyć siłowo oraz dbać o regenerację. To właśnie ona jest kluczowa, by mięśnie rosły – uszkodzone włókna mięśniowe potrzebują odpoczynku od treningu (jedno- lub dwudniowego), a także odpowiedniej dawki snu. Regeneracji sprzyja również suplementacja aminokwasami białkowymi, która w przypadku intensywnych treningów i ściśle określonych celów treningowych jest niezbędna. Aminokwasy białkowe biorą udział w odbudowywaniu uszkodzonych podczas wysiłki włókien mięśniowych, chroniąc organizm przed procesami katabolicznymi, które niweczą skutki ciężkiej pracy.

Również osoby odchudzające się powinny suplementować aminokwasy białkowe – zarówno ci, którzy podczas redukcji ćwiczą, jak i ci, którzy skupiają się na diecie. Obniżona podaż kalorii, trudności z jedzeniem odpowiedniej ilości białka może skutkować katabolizmem mięśni, co obniża metabolizm i spowalnia odchudzanie, a także negatywnie wpływa na proporcje sylwetki. Ponadto aminokwasy białkowe biorą udział w metabolizmie tłuszczów i węglowodanów, dostarczając energii podczas ćwiczeń (chroniąc włókna mięśniowe przed mikrourazami) oraz w trakcie wykonywania codziennych obowiązków.

Aminokwasy białkowe i niebiałkowe, egzogenne i endogenne

Aminokwasy dzielimy na egzogenne i endogenne, białkowe i niebiałkowe. O ile te drugie nasz organizm produkuje samodzielnie, o tyle aminokwasy endogenne musimy dostarczać wraz z pożywieniem lub suplementować. Do aminokwasów egzogennych należy między innymi tryptofan, który reguluje metabolizm oraz wspiera pracę układu nerwowego, wpływając na nasze samopoczucie oraz jakość snu. Z kolei L-Theanine to aminokwas niebiałkowy, wykazujący właściwości uspokajające – redukuje stres i jednocześnie poprawia pamięć i koncentrację.

Aminokwasy białkowe i niebiałkowe, egzogenne i endogenne, warto suplementować, dbając jednocześnie o dostarczanie ich w posiłkach. Suplementacja zawsze powinna być uzupełnieniem aktywnego trybu życia i zbilansowanej diety.

Aminokwasy

Glycine 800mg - Glicyna Glycine 800mg - Glicyna
Producent: Aliness
Cena: 29,90 zł
szt.
zobacz więcej
L-ARGININA 800mg TLENEK AZOTU L-ARGININA 800mg TLENEK AZOTU
Producent: Aliness
Cena: 32,90 zł
szt.
zobacz więcej
L-Carnitine ALC 500 mg L-Carnitine ALC 500 mg
Producent: Aliness
Cena: 43,90 zł
szt.
zobacz więcej
L-Theanine 200 mg L-Theanine 200 mg
Producent: Aliness
Cena: 38,90 zł
szt.
zobacz więcej
L-Glutamine 500 mg L-Glutamine 500 mg
Producent: Aliness
Cena: 32,90 zł
szt.
zobacz więcej
L-Glutathione reduced 500 mg L-Glutathione reduced 500 mg
Producent: Aliness
Cena: 94,90 zł
szt.
zobacz więcej
L-Tryptophan 500mg L-Tryptophan 500mg
Producent: Aliness
Cena: 32,90 zł
szt.
zobacz więcej
NAC N-Acetyl-L-Cysteine NAC N-Acetyl-L-Cysteine
Producent: Aliness
Cena: 39,90 zł
szt.
zobacz więcej
L-TAURINE  800 mg L-TAURINE 800 mg
Producent: Aliness
Cena: 32,90 zł
szt.
zobacz więcej
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl